УДАРНО-ХВИЛЬОВА ТЕРАПІЯ
в МедіСкін
УДАРНО-ХВИЛЬОВА ТЕРАПІЯ
в МедіСкін
ЗАПИШИСЬ НА ПРОЦЕДУРУ УДАРНО-ХВИЛЬОВОЇ ТЕРАПІЇ ВЖЕ СЬОГОДНІ
Ужгород (067) 167 5000
Хуст (097) 966 5000
Також ми рекомендуємо:
Лікування целюліту ударно-хвильовою терапією
Покази до ударно-хвильової терапії
Що таке ударна хвиля?

Ударна хвиля при вибуху вулкана. Якщо ми відкриємо будь-який навчальний посібник з фізики, то з подивом виявимо той факт, що саме поняття «ударна хвиля» відноситься до розділу фізики вибуху. Коли фізики стали вивчати явища, що відбуваються при потужних вибухах, то виділили їх потужну високоенергетичну надзвукову складову, яку і позначили як ударна хвиля. Що ж таке ударна хвиля, який вплив вона робить на організм, руйнує або, навпаки,  який її зв'язок з медициною, і яке ж відношення вона має до травматології та ортопедії? На ці та багато питань ми з вами і постараємося відповісти.
Отже, ударна хвиля (УХ) - це область сильно стиснутого середовища (газоподібного, рідкого, або твердого), яка поширюється в усі сторони від її джерела виникнення з надзвуковою швидкістю, що має різкий передній кордон (фронт ударної хвилі). Фронт ударної хвилі відокремлює незбурене середовище від середовища з підвищеним тиском, щільністю, швидкістю і температурою.  Джерел виникнення ударної хвилі може бути безліч, зокрема, це потужні вибухи і електричні розряди, інтенсивне горіння в соплах ракет, надзвукових літаках і т.д. Насправді, такі джерела ударних хвиль створюють вражаючий вплив на організм, часто приводячи його до загибелі. Але навіть руйнівна дія ударної хвилі високої потужності знайшла застосування в урології - це дроблення біологічних конкрементів у ниркових мисках, сечоводах, іменована як дистанційна ударно-хвильова літотрипсія.
Які ефекти від дії ударної хвилі?

Локальний вплив ударної хвилі низької інтенсивності (далі просто ударної хвилі - УХ) створює на організм протилежний ефект, який можна порівняти з глибоким проникаючим масажем. Насправді ж, ті ударні хвилі, які використовують з лікувальною метою в медицині, мають досить малий тиск у фронті ударної хвилі, і тому за характеристиками близькі до акустичних механічних хвиль.
Що відбувається з нашими тканинами при такому впливі?

При проходженні хвилі в зоні фронта УХ відбувається різке стиснення м'яких тканин під дією підвищеного тиску, високої щільності і великій швидкості поширення, після якої слідує зона розрідження (розтягування) наших тканин, яка супроводжується явищем кавітації - утворення мікроскопічних бульбашок, заповнених парами рідини. Різке захлопування таких бульбашок при нормалізації тиску в тканинах супроводжується виділенням енергії. Кінетична енергія хвилі переходить в теплову енергію. Говорячи простою мовою, відбувається проникливе струшування, стимуляція - стиснення-розтиснення області дії, яке супроводжується виділенням тепла. Реакція організму на такий вплив стандартна - це рефлекторний приплив артеріальної крові (ангіотрофічний ефект), адекватний венозний відтік і лімфовідтік. Кожен орган, тканина, клітинка нашого організму управляється вегетативною нервовою системою, яка, немов мереживом, огортає всі судини, що несуть поживні речовини та кисень. Саме їй вирішувати (через центральну нервову систему, звичайно), в якому обсязі забезпечити життєво важливим харчуванням ту чи іншу область нашого тіла через звуження-розширення судин.
Вплив ударної хвилі на нервову систему, в тому числі і вегетативну, викликає другий неменш важливий ефект - нейротрофічний. І область тіла, яка відчувала нестачу припливу крові з якихось причин, або перебувала в стані спазму, гіпертонусу, або, будучи в поганому стані внаслідок розвитку функціонально непридатної рубцевої, фіброзної, склерозної тканини, під впливом ударної хвилі змінює свою структуру (стає еластичнішою) за рахунок відновлення мікроциркуляції і нейростімуляціі. Знову ж, кажучи простіше, виникає ефект глибокого проникаючого масажу. Після цих двох основних ефектів відзначаються опосередковані: знеболюючий, протизапальний, протинабряковий, стимулювання регенераційних процесів та утворення мікроциркуляторної сітки (ангіогенез).
Ударні хвилі сприяють

Поліпшенню кровообігу в області застосування УХТ (під час процедури до 40 разів);
Зменшенню або повного позбавлення хворобливих відчуттів;
Різкого збільшення захисних функцій імунної системи в місці впливу УХТ;
Розпад кальцифікованих фібробластів, кісткових наростів, фіброзних вогнищ і поступове розсмоктування їх фрагментів;
Викиду ендорфінів, які мають здатність зменшувати больові відчуття;
Підвищенню стійкості сухожиль і зв'язок до подальших травм і фізичних навантажень;
Поліпшенню рухливості в пошкодженій частині тіла;
Збільшенню та поширенню цитокінів, які обмежують розвиток запалень, забезпечуючи міжклітинну
взаємодію через стінки судин, що прискорює процес одужання;
Проростанню в області процедури нових мікросудин (неангеогенез - доведено клінічними дослідженнями Mariotto, Італія, 2005 г; Oi, Nishida, Shimokawa, Японія, 2008), що сприяє поліпшенню живлення тканин і стійкому зменшенню больового синдрому.
Скільки потрібно процедур на курс лікування?

Курс терапії варіює від 3 до 7 - 10 сеансів, в середньому - 5 процедур. Традиційно вважають, що мінімальна кількість процедур, при якій може виникнути стійкий ефект - це три процедури. Але кількість процедур у кожному випадку індивідуальна. Якщо у пацієнта больовий синдром зникає за 1 - 2 процедури (а бувають і такі випадки), то робити їх більше ні до чого.

Як часто потрібно повторювати процедуру?

Сам вплив УХ має пролонгований (подовжений) ефект, тобто процеси нормалізації в потривожених впливом тканинах протікають в середньому не менше чотирьох днів. Тому процедуру слід повторювати на 4 - 7 добу, але не раніше. Крім того, описані вище лікувальні властивості ударної хвилі продовжують позитивно впливати на процес одужання і позбавлення від недуги протягом декількох місяців (від 1 - 2 до 4 - 6) після закінчення курсу терапії. Багато пацієнтів, особливо в середньому і літньому віці відзначають вторинні позитивні ефекти, як, наприклад, нормалізація кров'яного тиску, значне поліпшення психоемоційного стану, загальну бадьорість і приплив сил.
Які можуть виникати побічні ефекти від застосування ударних хвиль?

Основних всього два, і вони непостійні (індивідуальні): під час проведення курсу УХТ можливо в деяких випадках тимчасове посилення больового синдрому, яке залежить виключно від сили і інтенсивності впливу і від індивідуальної сприйнятливості пацієнтів; після процедури можливе утворення почервонінь і внутрішньошкірних поверхневих гематом, яке знову ж таки залежить від індивідуальної конституції пацієнтів (чутлива шкіра, «крихкі судини») і інтенсивності дії. Зазначені ефекти, як правило, проходять через 1 - 3 дні.

Які протипокази до проведення УХТ?

До проведення сеансів ударно-хвильової терапії виділені наступні протипоказання:
- вагітність;
- онкологічні захворювання в області передбачуваної процедури;
- гострі інфекційні захворювання;
- наявність у пацієнта кардіостимулятора;
- стани пов'язані з порушенням згортання крові і підвищеною ламкістю судин;
- область черепа (за винятком скронево-нижньощелепного суглоба), кишечником, магістральними (великими) судинами.
Ужгород                                    (067) 167 5000
Хуст (Карпатської Січі,30)        (097) 966 5000
Хуст (ХустМед)                          (068) 312 1313
Back
Next